Sustain Tomorrow Conference vol.4 – powered by Wprost
9 kwietnia 2025 Warszawa, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Budynek G
SUSTAIN TOMORROW CONFERENCE vol.4 ESG na rozdrożu. Rozwój ESG w przedsiębiorstwach w warunkach globalnej niepewności.
Czwarta edycja SUSTAIN TOMORROW CONFERENCE będzie pod wieloma względami wyjątkowa.
Po pierwsze, dzięki zaangażowaniu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zmienia się formuła wydarzenia, zaplecze ekspertów oraz lokalizacja. Dzięki bezpłatnemu uczestnictwu chcemy dotrzeć do jeszcze szerszej grupy przedsiębiorstw włączających się w rewolucję ESG.
Druga zmienna to krytyczny dla rynku etap wdrażania raportowania zgodnego z dyrektywą CSRD. W kwietniu największe przedsiębiorstwa będą finalizować prace nad raportami zgodnymi z nowymi wytycznymi. Przejście od teorii do praktyki to wyjątkowa okazja dzielenia się wiedzą i doświadczeniami. Duża część rynku będzie stać przed dylematami związanymi z projektem pierwszego pakietu uproszczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju (tzw. Omnibus I). Jaką strategię obrać? Czekać na ostateczne rozstrzygnięcia czy kontynuować prace nad nowymi założeniami raportowania niefinansowego?
Trzecią zmianą jest przeniesienie punktu ciężkości na tematy społeczne, czyli „literę S”. Po okresie dominacji zagadnień środowiskowych pora przyjrzeć się tematowi w bardzo szerokim kontekście, uwzględniającym pełen łańcuch wartości.
Widzimy się już w kwietniu!
Program
9 kwietnia 2025
- Miejsce:
- Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Budynek G
Al. Niepodległości 162
Warszawa
09:00 – 09:30 Rejestracja uczestników
09:30 – 09:45 Otwarcie konferencji
09:45 – 10:45 Omnibus – zwiastun uporządkowania kwestii raportowania danych niefinansowych czy narastający chaos?
Ostatnie dni lutego wstrząsnęły zespołami pracującymi wewnątrz przedsiębiorstw nad dostosowaniem raportowania zgodnie z wymogami Dyrektywy CSRD. Projekt Omnibus I będący wyrazem troski o konkurencyjność europejskiej gospodarki wywołuje dużo kontrowersji i nieporozumień. Czy proponowane uproszczenia nie idą zbyt daleko, a zawężenie wymogów do grona największych podmiotów nie zniweczy wysiłków na rzecz ESG w gronie średnich przedsiębiorstw? Jak na zmiany patrzą kluczowe ogniwa łańcuchów wartości (np. sieci handlowe) oraz instytucje finansowe? W dyskusji skoncentrujemy się na zagadnieniach takich jak proces legislacyjny i jego harmonogram oraz realny stopień przygotowania polskich firm do raportowania ESRS.
10:45 – 11:00 Przerwa kawowa
11:00 – 11:45Pracownicy i współpracownicy – definicje
Gdzie – w perspektywie nowych regulacji – znajduje się granica pomiędzy pracownikiem firmy a pracownikiem agenta, partnera lub franczyzobiorcy? Jak tym tematem zarządzają sieci handlowe, banki i firmy o profilu usługowym?
11:45 – 12:00Przerwa kawowa
12:00 – 12:45Nikt nie mówił, że będzie łatwo – „trudne tematy” w procesie tworzenia ujawnień
Epokę raportów – laurek można uznać za zakończoną, a podwójna istotność i zaangażowanie audytorów znacząco ograniczają wpływ przedsiębiorstw na ostateczny kształt i zakres ujawnień. W procesie raportowym firmy po raz pierwszy "na poważnie" zderzają się z zagadnieniami takimi jak kalkulacja emisji w zakresie trzecim, wpływ na społeczności lokalne, bioróżnorodność i prawa człowieka (także w łańcuchu dostaw). Wymagany proces dialogowy jest często pretekstem do poruszania „trudnych tematów” pomiędzy firmą i pracownikami. Jak zarządzić oczekiwaniami i emocjami wewnątrz organizacji? Czy niełatwa autorefleksja może być wstępem do pozytywnych zmian?
12:45 – 13:00Przerwa kawowa
13:00 – 13:45Specjalista ds. ESG – zawód przyszłości?
Gąszcz regulacji powiązanych z ESG to wyzwanie dla firm, ale również szansa dla osób wchodzących na rynek pracy. Na czym polegają podstawowe różnice pomiędzy pracą w zespole CSR i ESG? Jak wygląda współpraca eksperta z zakresu zrównoważonego rozwoju z innymi zespołami - HR, sprzedaży i relacji inwestorskich? Czy bliska perspektywa deregulacji (Omnibus I) nie zmniejsza atrakcyjności rozwoju zawodowego w kierunku ESG? Stawiać na wiedzę przekrojową czy specjalizację? O wszystkich tych kwestiach będziemy dyskutować w gronie przedstawicieli firm, zespołów doradczych oraz reprezentantów uczelni.
13:45 – 14:30Przerwa networkingowa
14:30 – 15:30Neutralność klimatyczna pozostaje celem Europy
Wszystko wskazuje na to, że Europa stawia na pauzę umożliwiającą refleksję na temat balansu pomiędzy zrównoważonym rozwojem a zachowaniem konkurencyjności. Mimo to jedna z płaszczyzn ESG nie zwalnia – dekarbonizacja, wzmacniana niezmienną perspektywą 2050 roku oraz presją w łańcuchach dostaw, stała się dla przedsiębiorstw czymś oczywistym i niepodważalnym. Czy firmy polskie przeszły w tym zakresie na kolejny poziom? Czy z etapu kalkulacji przeszły do realnej dekarbonizacji obejmującej planowanie strategiczne i wdrażanie konkretnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych?
11:00 – 11:45Organizacja a produkt – wpływ ESG na produkty i sprzedaż
Podczas gdy w centrum zainteresowania ESG wciąż pozostaje organizacja, coraz więcej firm zderza się z ESG w kontekście wytwarzania i właściwości produktów. Przedstawiciele branży przemysłowej i spożywczej dostrzegają presję na dokumentowanie śladu wyrobów w kontekście środowiskowym i społecznym. Co oznacza skrót LCA? Jak zadbać o konkurencyjność produktów w relacjach z sieciami handlowymi, firmami motoryzacyjnymi i innymi podmiotami oczekującymi zestandaryzowanej technicznej dokumentacji?
11:45 – 12:00Przerwa kawowa
12:00 – 12:45Analiza podwójnej istotności jako proces porządkujący ESG w przedsiębiorstwie
Jak wykorzystać spodziewaną pauzę w rozwoju regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju? Analiza podwójnej istotności to - w opinii wielu - jedyny naprawdę udany element Dyrektywy CSRD. To wyjątkowy proces, w ramach którego można wdrożyć spójne podejście do ESG w przedsiębiorstwie. Jak DMA zwiększa świadomość pracowników i otoczenia przedsiębiorstwa? Jak buduje zdolność do zbierania i zarządzania danymi niefinansowymi?